CENTRUM SZKOLENIA LOGISTYKI CENTRUM SZKOLENIA LOGISTYKI BIP
CENTRUM SZKOLENIA LOGISTYKI
AKTUALNOŚCI
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
11.11.2018
W dniu 09 listopada 2018 roku uroczystym apelem rozpoczęły się obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Centrum Szkolenia Logistyki rozpoczęły się uroczystym apelem, na którym Komendant płk Mariusz Kaliszuk podziękował żołnierzom oraz pracownikom za trud włożony w budowanie profesjonalnie funkcjonującego Centrum.

„Z szacunkiem zwracam się do żołnierzy i pracowników. Stanowicie ważny filar naszych dokonań. Jesteście oddani swojej pracy i służbie, z pasją i zaangażowaniem wykonujecie swoje obowiązki, tworząc solidny fundament istnienia naszej jednostki." - mówił Komendant Centrum płk Mariusz Kaliszuk.

Pogratulował również mianowań na kolejne wyższe stopnie wojskowe oraz otrzymania pozostałych wyróżnień.

Z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości odbyło się uroczyste posadzenie dębu im. Józef, który ma być symbolem kontynuacji tradycji. Nasi przodkowie najpierw marząc o niepodległości, a potem radując się z jej odzyskania w 1918 roku posadzili dęby jako znak narodowej pamięci i nadziei na długie wzrastanie.

Komendant Centrum dokonał posadzenia dębu im. Józef poprzez symboliczne przysypanie go ziemią oraz odsłonił pamiątkową tablicę. Życzył jednocześnie: "... aby posadzony dzisiaj dąb przypominał nam p bohaterskiej przeszłości naszego narodu, a przypisywane mu przymioty siły i potęgi jednoczyły Nas w trosce o Nasze wielkie dziedzictwo, któremu na imię Polska".

Posadzenie dębu uświetnił występ laureatek konkursu recytatorskiego. W patriotyczny nastrój wprowadziły Nas Zofia Roclawski oraz Marta Latek. Poprzez wzruszającą poezję opowiedziały Nam o niepodległej w wierszach "Niełatwe słowa wielkiej wagi" oraz "Ojczyzna Chopina".  Ta żywa lekcja historii  była doniosłym zakończeniem uroczystości w Centrum Szkolenia Logistyki.

Następnym etapem obchodów była uroczystość patriotyczno-religijna na cmentarzu wojennym w Grupie. Znajdują się tam zbiorowe mogiły żołnierzy polskich z okresu wojny polsko-bolszewickiej oraz żołnierzy „Błękitnej Armii". Jest tam również kwatera polskich żołnierzy, którzy zginęli w pierwszych dniach września 1939 roku. Został tam odczytany apel pamięci, po którym wykonana została salwa honorowa oraz złożono wiązanki kwiatów.

Po części patriotycznej odbyła się msza św., którą odprawił Kapelan Garnizonu Grudziądz - ks. mjr. Tomasz Krawczyk. Na uroczystości tej oprócz żołnierzy i pracowników Centrum uczestniczyli mieszkańcy Gminy Dragacz i uczniowie szkół.

Kulminacyjnym punktem obchody Narodowego Święta Niepodległości były uroczystości w dniu 11 listopada 2018r. Rozpoczęły się one od złożenia wiązanek kwaitów orzy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, a następnie odprawiona została mszą świętą z udziałem wojskowej asysty honorowej w Bazylice Kolegiackie

W uroczystości na Grudziądzkim rynku udział wzięli, parlamentarzyści, władze miejskie i samorządowe, kombatanci, duchowieństwo, żołnierze oraz licznie przybyli mieszkańcy Grudziądza. Pamięć walczących na wszystkich frontach w walce o Niepodległość uczczono salwą honorową, która poprzedzona została odczytaniem Apelu Pamięci, przywołującym do wojskowego szyku poległych za Polskę żołnierzy. Pod pomnikiem Żołnierza Polskiego delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Obchody Święta Niepodległości stały się doskonałą okazją do wręczenia medali, odznaczeń i aktów mianowania na wyższe stopnie wojskowe żołnierzom i osobom cywilnym. Na koniec uroczystości odbył się pokaz musztry paradnej wykonany przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 21 im. rotmistrza Witolda Pileckiego.

W grudziądzkiej Cytadeli odbył się również pokaz sprzętu jednostek garnizonu Grudziądz, podczas którego nie zabrakło też żołnierskiej grochówki.

Narodowy Dzień Święta Niepodległości  dla wielu Polaków to dzień zadumy nad historią i okazja do wyrażenia uczuć patriotycznych.

 

GALERIA ZDJĘĆ

kpt. Maciej Durma


Ministerstwo Obrony Narodowej
Katalog stron wojskowych